Нирджа завършила гимназия и учила в Мумбай.
Известно време работила като модел и представлявала много известни марки. През март 1985 г., Нирджа била омъжена от родителите си, но мъжът й не харесал зестрата, затова върнал булката обратно след два месеца. След неуспешния брак Нирджа решила да работи като стюардеса в Пан Американ.
Бханот била старша стюардеса по време на полета PA 73.
Когато самолетът, излетял от Мумбай в 05:00 часа, кацнал в пакистанския град Карачи, четирима въоръжени терористи взели за заложници пътниците и екипажа. Нирджа реагирала мигновено: тя успяла да предупреди пилотите, след което те напуснали самолета през аварийния люк.
Първоначално терористите разстрелвали всеки, който наричал себе си американец, след което наредили на пътниците да предадат паспортите си, като възнамерявали да екзекутират оставащите американски граждани, обаче смелата стюардеса скрила документите в контейнера за извозване на отпадъците, вследствие на което ислямистите не убили никого повече: не могли да определят кои са американците.
По време на нападението на въздухоплавателните сили на пакистанската полиция, Нирджа се възползвала от предимството суматохата и успяла да евакуира всички пътници.
Не я смутили нито изстрелите, нито взривовете на гранатите. Преди да напусне самолета, тя видяла три деца да се крият зад седалките, страхувайки се да излязат.
Тя се върнала, но я забелязали – терористите открили огън.
Нирджа закрила децата с тялото си и била смъртно ранена, но преди да умре, трябвало да евакуира и тези пътници. Едва след това умряла. Между другото, едно от спасените от нея момчетата станало пилот, като пораснало.
Нирджа Бханот била наградена посмъртно с орден на Ашока чакра, най-високото отличие за храброст на Индия в мирно време, и станала най-младият му лауреат от всички. Споделете тази история с всеки – нека хората научат за смелостта на стюардесата, която пожертвала живота си, за да спаси други хора. /Източник stara-bulgaria.eu