Рано или късно на всеки се налага да се справя с трудни за комуникация хора – с онези, които дават непоискани съвети, критикуват, изразяват мнението си под път и над път и т.н. За да избегнете конфликта с тях, трябва да знаете няколко простички правила, съобщава Обекти.
Говорете ясно и уверено
Действията на токсичните хора често са обвити в мъгла. По този начин те имат възможност да си намерят извинения за нелепите си действия. Например:
„Не ме предупреди, че не трябваше да казвам на никого.“
„Не разбрах, че трябваше да се срещнем точно в 10.00.“
Безсмислено е да се надявате, че подобни хора ще разчитат на неписаните норми на нормалното общуване. Следователно, докато комуникирате с тях, винаги говорете ясно и подчертавайте и най-малкия детайл, колкото и очевиден да ви се струва той.
Правете разлика между грижа и самоутвърждаване
Подобни хора обичат да помагат по натрапчив и досаден начин. По този начин създават илюзията, че ги е грижа, че наистина ни мислят доброто, просто не знаят как да го изразят иначе. Всъщност обаче, поведение от този род има за цел само едно нещо – самоутвърждаване на токсичната личност. Затова по-добре спрете в зародиш всички опити на тези хора да ви помагат.
Поставете ясни граници
Токсичните хора не обичат прозрачността. Затова е важно да поставите ясни граници между вас и тях. Когато става дума за ваш колега, обяснете му, че оставяте вашите професионални отношения в офиса. Затова по-добре да не ви търси извън работно време. Всъщност, установяването на лични граници е нормално за всяка здрава връзка, дори с хората, които харесвате.
Знайте кога да спрете
Понякога, когато общувате с подобни хора, наистина ви се иска да им отвърнете, да защитите гледната си точка или да посочите грешките в поведението им. Ако го направите обаче, вие просто се хващате на въдицата им, защото тези личности търсят самоутвърждаване посредством спор или конфликт, не чрез истината. Освен това, в изкуството на спора вашият опонент най-вероятно е доста по-вещ от вас. Съответно конфликтът е безсмислен.
Оттеглете се навреме
Когато токсична личност е напът да развали доброто ви настроение, намерете си удачно извинение да си тръгнете. Всъщност, не е толкова важно то да звучи правдоподобно. Затова най-добре подгответе няколко предварително.
Не приемайте нещата лично
Понякога е трудно да прекъснем диалог, който вреди на емоционалното ни здраве. Не забелязваме как обсъждането на най-обикновени неща прераства в конфликт. Ако това се случи, не преминавайте в разговор, свързан с вашите личностни качества, тъй като това само показва вашата безпомощност. Говорете само с факти. Бъдете по-умни от своя опонент, дайте му пример, колкото и изтъркано да звучи това.
Правете каквото обичате
След комуникацията с токсична личност, у вас е възможно да остане едно специфично чувство на незавършеност. От една страна, не сте сложили край на конфликта. От друга – токсичният човек не е прогорил всички мостове между него и вас, като за пореден път е избегнал каквато и да е форма на яснота. Понякога самите ние подхранваме взаимоотношенията си тези хора, въпреки че след среща с тях се чувстваме като изцеден лимон. По-добре обръщайте внимание на нещата, които наистина обичате, които ви успокояват. В края на краищата – именно нашите хобита ни правят такива, каквито сме.