Театър, музика, изобразително изкуство, танц са в календара на пространството за култура
Богата и разнообразна програма дава старт на „Преоткриването“ на Червената къща. През октомври публиката в София ще гледа театър, музика, изобразително изкуство, танц в най-новото независимо пространството за култура на столичната улица „Любен Каравелов“ 15.
От 2 до 4 октомври жителите и гостите на София имат възможността да разгледат за първи път изложбата ALTER EGO, в която авторът Пламен Христов показва двойствеността на човешката природа.
На 3 октомври Ованес Торосян и Петко Венелинов ще изиграят спектакъла „Колега“ – комедия за размисъл, разказваща историята на двама шофьори на маршрутки, които остават без работа и попадат в театъра като сценични работници.
Фестивалът „180 градуса“ на Лабораторията за иновативно изкуство ще се проведе от 5 до 7 октомври, като в последния ден вратите на Червената къща ще бъдат отворени за посетители. Фестивалът събира на едно място международни артисти от различни дисциплини, които търсят своите интерпретации на тазгодишната тема: tacet.
На 11 октомври студенти на Ивайло Христов представят спектакъла „Суматоха“ от Йордан Радичков, разказващ историята, по думите на самия автор, за разните му там бели вълци, изгубени прасета, високомерни патки и хитри лисици.
Кукленият спектакъл на Румен Гаванозов и Мила Коларова „Малката нула“, отличен с награда „Икар“ 2022 в категория „Постижения в кукленото изкуство“, е вдъхновен от едноименното стихотворение на Джани Родари. Той ще бъде изигран в Червената къща на 13 октомври от 17:30 часа. В него малката Нула е изправена пред поредица от приключения в света на цифрите от 1 до 9.
Трагедия на несправедливостта, на отмъщението, на ценностите или „Медея“ с режисьор Мартина Георгиева ще могат да гледат зрителите за първи път на 16 октомври. Един архетипен женски образ, поставен пред дълбока морална дилема – дали в стремежа си за справедливост и отстояване на достойнство и чест да пожертва абсолютно всичко.
„Мъртвешки танц” – една съвременна театрална постановка с елементи на танцов, имерсивен театър и пърформанс на студенти от Нов български университет с режисьор Ивелина Колева, ще бъде в Червената къща на 20 октомври.
Петър Петров – Перо излиза на сцената на Червената къща с моноспектакъла „Морфин“, режисьор Кристина Беломорска, на 23 октомври от 19:30 часа. Театрално-визуалният спектакъл взима на мушка мястото на човека в света и изследва деструктивното разпадане на личността в битка между разума и чувствата, божественото и земното, реалното и нереалното.
Вечер на джаза с Росен Захариев и Александър Логозаров под името „Двама в лодка“ ще зарадва публиката на 26 октомври от 20:00 часа. В това “плаване” те ще навигират през свои авторски и спонтанни композиции, American songbook пиеси.
Още един спектакъл на Ованес Торосян е в програмата на Червената къща за октомври. Да останеш забравен, но да не можеш да си тръгнеш… DemoнЯе спектакъл, в който спомените и родовата памет се сблъскват със съвремието. Представлението ще бъде на 27 октомври, отново от 19:30 часа.
Програмата на Червената къща е формирана в резултат от постъпилите артистични идеи през отворената покана за творчески предложение, публикуване през юни в страниците на Artvent и Червената къща. Мисията на новото независимо пространство в столицата, е да даде възможност и поле за изява на млади артисти от всички сфери на сценичното изкуство, както и да развие и разшири мащабите на съвременното българско културно наследство. Зад нея стои арт директорът на пространството Петър Петров – Перо, а идеята за „Преоткриването“ на един от символите на културата в София е на Artvent – компания, която през последните три години се наложи като водещ фактор в създаването, организирането и разпространението на театрални и музикални продукции в страната и чужбина.
Предпремиерно за сезона Червената къща посрещна един от най-известните артисти в сферата на пантомимата Паоло Нани, който представи пред публиката в София спектакъла си „Писмото“ през септември.
След като през години пространството е отваряло и затваряло врати неколкократно по различни причини, сега идеята е то да бъде „преоткрито“, следвайки и желанието на Андрей Николов, споделено в интервю за вестник „Литературен глас“. Попитан какво ще се случи с неговите ателиета, той отговаря: „Други ще работят в тях. Аз направих къща не само за себе си“.