Неговата книга „Епохата на автократите“обяснява детайлно защо демокрацията по света отново е в отстъпление, а агресията и милитаризмът диктуват световните събития
В началото на 2024 г. като част от знаковата поредица „Власт и отговорност“ на издателство „Сиела“ на български език се появи изданието, отличено като „Най-добра книга на 2023 г.“ според The Economist, Foreign Affairs, The Times (UK) и Sunday Times, а именно „Епохата на автократите“ от уважавания британски журналист и кореспондент на Financial Times Гидиън Рахман.
В продължение на дискусията, която тази книга отправи към обществеността, авторът пристига в София по покана на Софийския офис на Европейския съвет за външнa политика (ECFR) и Клуб Европа, за да се включи в разговора „Изборът на Европа преди президентските избори в САЩ“.
Събитието ще се проведе на 1 октомври от 17:30 ч. в Литературен клуб „Перото”, НДК, а участие в дискусията ще вземат самият Гидиън Рахман, както и г-жаВесела Чернева, зам.-директор на ECFR.
Как Европа трябва да се справи с глобалните предизвикателства в контекста на предстоящите през ноември президентски избори в САЩ? Трябва ли Европа да се подготви за най-лошото и да се надява на най-доброто? Или трябва да предприеме стъпки, за да бъде напълно подготвена за това, което предстои, от сигурността и отбраната до технологичната конкуренция и изменението на климата?
На тези и други въпроси ще се опитат да отговорят от сцената участниците, а след това ще очакват въпросите и на публиката.
Входът е свободен, а разговорът ще се проведе на английски език с осигурен симултанен превод на български език.
Британският журналист Гидиън Рахман е свидетел от първо лице на възхода на лидери като Путин, Тръмп, Си Дзинпин, Ердоган, Орбан. В своя аналитичен труд той изследва как и защо след началото на новото хилядолетие една след друга столици като Москва, Пекин, Делхи, Бразилия, Будапеща, Анкара, Рияд и дори Вашингтон се оказват превзети отвътре по наглед демократичен път, който обаче отвежда до установяване на власт на лидери със силни диктаторски наклонности.
В „Епохата на автократите“авторитарните лидери са разгледани като част от спектър – в единия край са безспорните автократи, след това има личности, подчинени на някои от ограниченията на демокрацията, а накрая се нареждат и политиците, които действат в условията на демокрация, но които проявяват презрение към демократичните норми и изглежда, имат явно намерение да ги разрушат.
Аналитична и изчерпателна, „Епохата на автократите“ е смел поглед какво се случва в света в момента, чрез който можем да извадим своите поуки за бъдещето.