Нестле България отчита стабилен органичен ръст от 8,5%
Лоран Фрекс, Главен изпълнителен директор на Nestlé, коментира: „Постигнахме органичен ръст на продажбите, воден от положителен реален вътрешен ръст. Потребителското търсене отслабна през последните месеци и очакваме средата на търсене да остане непроменена. Като се има предвид тази перспектива и по-нататъшните ни действия за намаляване на стоковите наличности на клиентите през четвъртото тримесечие, ние актуализирахме нашите насоки за цялата година, като органичният ръст на продажбите се очаква да бъде около 2,0%, в съответствие с първите девет месеца.
Nestlé е във водеща позиция в нашата индустрия, предвид глобалния мащаб и широкото портфолио от емблематични марки и иновативни продукти, които са част от ежедневието на хора във всеки етап от живота им. Изграждайки тази здрава основа, ние ще се фокусираме върху потребителите и клиентите и ще подобрим нашите категории, за да усъвършенстваме представянето и да спечелим пазарен дял. Също така ще разширим нашата дигитална трансформация, за да подсилим гъвкавостта и ефективността ни. За да печелят нашите марки на пазара, трябва да инвестираме. Ние ще генерираме ресурсите, от които се нуждаем, чрез ефективност и дейности, които стимулиратрастеж. Дисциплинираното изпълнение на плановете на Нестле ще помогне за постигането на устойчив ръст на представянето ни занапред, а нашият екип е силно подготвен това да се случи.
Днес обявените организационни промени ще обединят усилията на всички в компанията за постигането на фокус и съответствие. Повече за нашите планове ще съобщим на предстоящия Ден на капиталовите пазари през ноември.“
Продажби на групата
Органичният ръст е 2,0% за деветте месеца, подобно на 2,1%, постигнати през първото полугодие. Реалният вътрешен ръст (RIG) е 0,5%, повлиян от намаленото търсене и колебанието на потребителите към глобалните марки, свързано с геополитическото напрежение. Освен това през третото тримесечие реалният вътрешен ръст (RIG) беше отрицателно повлиян от приблизително 60 базисни пункта от действия, предприети за намаляване на стоковите наличности при клиентите, главно в Северна и Южна Америка. Ценообразуването е 1,6%, продължавайки да се нормализира след безпрецедентни увеличения през предходните две години. През третото тримесечие увеличението на цените на шоколадовите изделия и кафето, свързано с по-високите разходи за суровини, беше частично компенсирано от промоционалната дейност в категорията за храни за домашни любимци и млечните продукти. По географии органичният ръст се движи от нововъзникващите пазари и Европа, които заедно компенсират лекия спад в Северна Америка. На развитите пазари органичният ръст е 1,1%, с положително ценообразуване и реален вътрешен ръст (RIG). В нововъзникващите пазари органичният ръст беше 3,5%, воден от ценообразуването с положителен реален вътрешен ръст (RIG).
Органичен ръст по продуктови категории:
- Категорията „Кафе“ има най-голям принос за ръстасъс средни едноцифрени нива на растеж, подкрепени от трите водещи марки – Nescafé, Starbucks и
- Категорията за храни за домашни любимци постигна нисък едноцифрен ръст, воден от продължаващата инерция за научно обоснованипървокласни марки Purina ProPlan, Purina ONE и Fancy Feast.
- Продажбите на категорията на шоколадовиизделия нарастват със среден едноцифрен темп, водени от KitKat и ключови местни марки.
- Категорията Nestlé Health Science отбелязва нисък едноцифрен ръст. Планът за интеграцияе в ход, с двуцифрен ръст през третото тримесечие.
- Категорията „Вода“ осигурявасреден едноцифрен ръст, подкрепен от продължаващия тренд на растеж за Pellegrino и възстановяването в Perrier.
- Продажбите в категорията на детски храни нараснаха с нисък едноцифрен темп, подкрепен от продължаващия тренд на растеж за NAN, Lactogen и продуктите от олигозахариди в майчината кърма (HMO).
- Категорията на млечните продукти бележи отрицателен ръст, тъй като спадът при сметаната за кафе и UHT млечни продукти компенсиратрастежа на достъпните млека и кулинарните решения за млечни продукти.
- Категорията на кулинарните продуктиотчита отрицателен ръст, воден от спада при замразените храни в Северна Америка, докато растежът за Maggi остава стабилен.
По канал органичният ръст на продажбите на дребно е 1,9%. Категорията на продукти за канал за незабавна консумация (Оut of Home) е 3,4%. Продажбите от електронната търговия са нараснали органично с 9,7%, достигайки 18,5% от общите продажби на Групата.
Нетните продажби повлияха печалбите с 0,3%, до голяма степен свързани със създаването на съвместно предприятие с PAI Partners за бизнеса на Nestlé със замразена пица в Европа през 2023 г. Влиянието върху продажбите от чуждестранна валута е отрицателно – 4,1%. Общите отчетени продажби са намалели с 2,4% до 67,1 милиарда швейцарски франка.
Прогнозата за цялата 2024 г. е актуализирана: Като се има предвид потребителската среда и по-нататъшните действия за намаляване на
стоковите наличности при клиентите през четвъртото тримесечие, насоките за цялата година са актуализирани. Ръстът на органичните продажби сега се очаква да бъде около 2,0%, в съответствие с първите девет месеца. Базовият марж на оперативната печалба от търговия се очаква да бъде около 17,0%. Ръстът на основната печалба на акция в постоянна валута се очаква да бъде като цяло непроменен.
Нестле България
„Постигнахме органичен ръст в 9-месечието на 2024 г. от 8.5%, в синхрон с плановете ни, като допринасяме за силното изпълнение на Нестле в Югоизточен пазар, част от който е и Нестле България. В продуктовите линии, в които оперираме, печелим пазарни дялове и развиваме категорийните ръстове чрез успешни лансирания на нови марки и продукти в страната. Особено сме щастливи, че имаме възможността да партнираме с община Твърдица, с която заедно ще работим за възстановяването на над 110 декара опожарени гори на територията ѝ – като част от инициативата ни „SOS Залесяване“, сподели Петър Стоилов, Изпълнителен директор на Нестле България.
В 9-месечието на 2024 г. Нестле България отчита стабилен вътрешен ръст от 8,5%, което е с 0,7% по-висок резултат от този за същия период през 2023 г.