Конкурсите за красота, идващи от западната култура и главно от САЩ, са забранени в СССР от 1959 г. до 1988 г.
Без оскъдно облечени дами, без предизвикателна мода, без празненства на красотата и „позьорството“.
Но годините минават и времената се менят.
През 1985 г. идва на власт Михаил Горбачов, а с него и новата ера на социална свобода за гражданите на СССР, включваща и премахване на забраната за организиране на конкурси за красота.
През 1988 г. се провежда „Московска красота“, първият официален конкурс за красота в СССР. Той е организиран в спортната зала „Лужинки“ в Москва и се превръща в истинска сензация по целия свят.
Състезанието е спонсорирано от популярното по това време немско модно списание „Burda Moden“(дн. „Burda Style“), чиито собственик госпожа Бурда е почетен член на журито.
Рекламиращите събитието отхвърлят всякакви стандарти и позволяват на момичета с различни фигури да участват в конкурса. Красивите рускини бързо хващат окото на филмови продуценти, модни фотографи, чуждестранни инвеститори, модни дизайнери и други, за които красотата носи печалба.
Участието в този конкурс правело момичетата непочтени в хорските очи, защото все още общественото мнение било силно стереотипизирано и бликало от предразсъдъци.
Да участваш в такъв конкурс по това време означавало да покажеш себе си като лека жена без никакъв морал, която няма нищо против милиони да наблюдават голото й тяло по телевизията. Моделите били определяни по-скоро като проститутки, отколкото като кралици на красотата.
И все пак в „Московска красота 1988“ вземат участие много млади дами.
Ученичката Маша Калинина печели конкурса
Дадена й е титлата „Мис СССР“ едва година по-късно, когато конкурсът е официализиран. Титлата е давана още три пъти, докато Съветският съюз не се разпада през 1991 г.