В първата глава на „Произхода на човека“ ЧарлзДарвин идентифицира около десетина части на тялото, които той с радост описва като „негодни за нищо или почти безполезни“.
Списъка на Дарвин далеч не беше завършен – телата ни са покрити с части, от които не се нуждаем. Нека да разгледаме някои от тях.
1.Косми по тялото
Нашите предшественици се нуждаели от космите по тялото, за да се защитават и да се топлят, докато ние прекарваме години от живота си в опити да се отървем от тях.
2. Околоносните синуси
Не е ясно защо все още имаме синуси, тъй като единственото, в което са добри сега, е да се пълнят със слуз, да причиняват главоболие и възпаления.
3. Външни мускули на ушите
При кучетата и зайците мускулите в ушите са от значение, защото те мърдат ушите си. Хората не се нуждаят особено от тази способност, но така или иначе тези мускули са ни останали от предшествениците ни.
4. Мъдреците
Смята се, че мъдреците са били използвани от предшествениците ни да раздробяват някои храни, но вече не се нуждаем от тях.
5. Ребро на врата
Комплект от шийни ребра, вероятно остатък от периода на влечугите, все още се среща при по-малко от 1% от населението. Някои хора го имат само от лявата или от дясната си страна, докато някои имат и двете. Често предизвикват нервни и артериални проблеми.
6. Дланен мускул
Този дълъг тесен мускул се движи от лакътя до китката и липсва при 11% от хората днес. Веднъж важен за изкачване и катерене, вероятно бихте предпочели го запазите, ако бяхте боец или катерач.
7. Мъжки зърна
Очевидно е защо жените имат зърна, но мъжете обикновено не кърмят бебето. Причината мъжете да ги имат се дължи на факта, че всеки ембрион е един и същи в началото, а женското тяло е началният модел.
8. Еректор пили
Това са група мускули под повърхността на кожата. Те са карали космите на предшествениците ни да се изправят, за да изглеждат по-големи и по-страшни за другите хищници. Сега ни побиват тръпки благодарение на тях.
9. Апендикс
Когато говорим за отстраняване на органи, апендиксът е друга част от човешкото тяло, която се премахва при много хора. Той е прикрепен към дебелото черво, но функцията му е загадка за учените. Някои казват, че апендиксът е напълно безполезен, друго теория е, че съхранява добри бактерии, които влизат в действие след разстройство.
10. Тринадесето ребро
Нашите най-близки братовчеди, шимпанзета и горили имат допълнителен набор от ребра. Повечето от нас имат 12, но 8% от възрастните имат допълнително.
11. Пръстите
Учените открили, че хората ходят и балансират повече по средната линия на краката си, но сега постепенно се прехвърляме към балансиране повече към страната на големия ни пръст. Изследванията също така показват, че центърът на баланса все още се измества навътре. Това означава, че хората се доверяват на равновесие, но сега те не разчитат на тях толкова много. Ако тази тенденция се запази, вече няма да имаме нужда от нашите пръсти.
12. Опашна кост
Тя се намира в долния край на гръбначния стълб. Според една от теориите опашната кост се използвала от предшествениците ни за баланс, защото те вероятно са имали някаква форма на опашка.
13. Трети клепач
Общ предшественик на птици и бозайници може да е имал мембрана за защита на окото и изхвърляне на отломки. Хората запазват само малка част във вътрешния ъгъл на окото.
14. Издатина на Дарвин
Това е малка издатина, която се образува върху 10% от човешките уши. Не е ясно откъде идва, но някои изследвания показват, че може би някога е позволявала на ухото да се върти. Нашите предшественици са били странни.
15. Подраменен мускул
Този малък мускул, простиращ се под рамото от първото ребро до ключицата, би бил полезен, ако хората все още ходят на четири крака. Някои хора имат един, някои нямат, а някои имат два.