Кучетата не могат да говорят, но разпознават думи, казани от непознати, сочат резултатите от изследване, пише Дарик. Става въпрос за предразположение към разбиране на езика, за което се предполагаше, че е присъщо само на хората.
Известно е, че домашните кучета разбират команди, като „седни“ и „легни“, и разпознават познати човешки гласове, произнасящи обичайни фрази. Не бе ясно обаче как възприемат човешкия говор и фонетиката.
Учени от университета на Съсекс извършили експерименти със 70 домашни кучета от различни породи. Въпросните животни чули редица срички, които за тях са лишени от смисъл и са произнесени от непознати – 13 мъже и 14 жени. Специалистите заключили, че кучетата разпознават думи, произнесени от различни хора.
„Кучетата обобщават чутите от тях фонеми, независимо от кого са произнесени“, заяви Давид Реби от университета на Лион-Сент Етиен, който е участвал в изследването.
„Досега се смяташе, че способността да се класифицират думи без предварителна тренировка е присъща единствено на хората. Разпознаването на фонеми е предварително изискване за способността да говориш, защото трябва да можеш идентифицираш една и съща дума, произнесена от различни хора, за да можеш да говориш“, поясни Холи Рут-Гътъридж от университета на Съсекс.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. „Кърънт байолъджи“.