Хроничното въздействие на шума увеличава риска от сърдечносъдови болести, инфаркти и инсулти, съобщава сайтът MedicalXpress, цитирайки специалисти от Масачузетската обща болница в Бостън.
Изследването обхванало 499 души на средна възраст 56 години. Доброволците минали позитронно-емисионна и компютърна томография на мозъка и кръвоносните съдове. Учените изследвали и нивото на въздействието на шума в районите, където живеели участниците. Въз основа на резултатите от сканирането била определена активността на миндалевидното тяло – зона в мозъка, която играе роля за регулацията на стреса и емоционалните реакции.
През следващите 5 години в резултат на нарушено функциониране на сърдечносъдовата система, включително сърдечни пристъпи и инсулти, пострадали 40 участници. Оказало се, че у хората, живеещи в условия на силно шумово замърсяване, например близо до автомагистрали и летища, миндалевидното тяло е по-активно, а нивото на възпаление на артериите – по-високо. При това рискът от инфаркт и инсулт се увеличава 3 пъти.