С какво да се храним при високо кръвно налягане

Ако не се лекува, високото кръвно налягане може да доведе до животозастрашаващи усложнения. За понижаване на тези рискове хората могат да предприемат известни промени в начина си на живот или приема на храна. Според експерти е добре в менюто да присъстват храни като черен боб, сладки картофи, спанак, диня и авокадо.

Като част от балансираното и здравословно хранене специалистите съветват да се консумират богати на калий хранителни продукти, които противодействат на неблагоприятните ефекти от солта върху кръвното налягане.

Деликатният баланс между натрия и калия, който играе роля за регулирането на кръвното налягане, може да се постигне чрез консумацията на повече плодове и зеленчуци, и в частност на гореспоменатите продукти, предава БТА.

Според британски диетолози друг полезен продукт срещу високо кръвно налягане са гъбите шийтаке, които са богати на химикала еритаденин, който блокира активността на ензим със съдосвиващо действие. Това е важно, тъй като когато съдовете се свиват, налягането на преминаващата през тях кръв се увеличава.

За справяне с високото кръвно испански специалисти препоръчват за готвене да се използва зехтин. Според експертите маслиновото олио е сред най-добрите готварски мазнини и не само може да допринесе за предпазване от високо кръвно налягане, но и да подобри общото здраве.

Благоприятният ефект на зехтина се дължи на съдържащите се в него полифеноли – група антиоксиданти с многобройни здравословни ползи. Въпросните вещества понижават оксидативния стрес, подобряват функциите на кръвоносните съдове и действат съдоразширяващо.

Срещу високо кръвно налягане диетолозите препоръчват редовно да се консумират 4-5 порции зеленчуци, които е желателно да са разноцветни с цел набавянето на различни хранителни вещества.

Плодовете са богат източник на калий, магнезий и фибри. Полезни са както пресните, така и замразените. Отлична следобедна закуска са шепа плодове с йогурт или ядки.

Редовната консумация на богати на фибри храни като кафяв ориз, пълнозърнеста паста, пълнозърнест хляб, овесени ядки, се свързва с по-добро здраве на сърцето и с 30% по-нисък риск от смъртност от сърдечносъдови заболявания.

Комбинирането на зеленчуци, плодове и пълнозърнести храни с нискомаслени млечни продукти – мляко, йогурт, сирене, се свързва с по-големи ползи срещу повишено кръвно налягане, отколкото увеличеният прием само на плодове и зеленчуци.

Ядките и семената са богати на ненаситени мазнини, протеини, витамини и минерали, и са неизменна част от здравословното и балансирано хранене. Препоръката на нутриционистите е те да присъстват във всекидневното меню, като съветът е да се избягват осолените и подсладените им варианти.

Изследване на канадски експерти отделно е установило, че продължителната работа увеличава риска от високо кръвно налягане. Авторите му от университета „Лавал“ в Квебек са открили, че офис служителите, които прекарват 49 и повече часа седмично на работното си място, са със 70% по-голям риск от форма на високо кръвно налягане, известна като маскирана хипертония, отколкото работещите 35 или по-малко часа седмично.

 

Коментирай чрез Facebook

Leave a Reply